Jsem celiak

28. května 2018 v 21:19 | Jazzik |  Celiakie
Chtěl bych se podělit o svoje zkušenosti, trápení a rady, jak se vyrovnat s celiakií. Toto onemocnění postihuje čím dál více lidí a i když není na první pohled závažné, spíš otravné, při nedostatečné léčbě může člověku velmi ublížit.

Začal bych tím, co celiakie je. Celiakie je onemocnění střev, kdy vaše tenké střevo má alergickou reakci na lepek. Také je tato nemoc známá pod názvem bezlepková dieta. Při kontaktu lepku, což je prvek obsažený v obilovinách, s vaším tenkým střevem, dochází k alergické reakci, kdy se ničí povrch střeva. Na povrchu střeva se vyskytují klky, výrůstky, které vstřebávají živiny a minerály z potravin. Tím pádem při alergické reakci dochází k ničení těchto klků a jejich obnova je možná pouze při přísném dodržování bezlepkové diety. Při opakovaném ničení povrchu tenkého střeva tělo nebude mít možnost správně přijímat živiny a hrozí zažívací problémy a dokonce vážná onemocnění.

Mě byla celiakie diagnostikována ve čtrnácti letech. Začalo to zažívacími problémy, nechutenstvím a úbytkem tělesné váhy. Rok jsem měl tyto problémy, až se rodiče rozhodli mě objednat do Prahy na test, kdy mi měli zjistit, jestli mám celiakii či nikoliv. Po odebrání vzorku střeva hadicí mi diagnostikovali celiakii a začal jsem dodržovat bezlepkovou dietu. Problémy postupně zmizely a začal jsem se cítit lépe.

Se zlepšením mého zdravotního stavu však nastoupilo přísné dodržování diety. Když se dieta dodržuje správně, tenké střevo má možnost se zahojit a začít správně přijímat živiny. Při i sebemenším porušení diety se tenké střevo znovu poruší a celý proces obnovy začne nanovo. Pokud se v nedodržování diety pokračuje, postupně začne slábnout imunita a časem se poškozují i ostatní orgány a může dojít i onemocnění rakovinou.

Dodržování bezlepkové diety je nutné, ale i přes počínající úskalí se dá zvládnout. Ovšem, že už si člověk nemůže dát všechno na co má chuť, ale v dnešní době existuje spoustu věcí, které jsou přirozeně bezlepkové a nebo přizpůsobené pro celiaky. Nejdůležitější je hledat na obalech potravin symbol pro bezlepkovou dietu, který má podobu přeškrtnutého klasu. U většiny bezlepkových potravin je ve složení přímo napsáno, že potravina je bez lepku. Nejnesnadnější je to nejspíš u uzenin, kdy se celiak, pokud sám nenajde nápis nebo smybol, musí zeptat obsluhy, pokud kupuje vážené uzeniny.

S bezlepkovou dietou se v dnešní době dá žít naprosto v pohodě. Je to omezení, ale pokud má celiak zvldánutou dietu a ví, co může a co ne, nemusí se cítit omezeně, ať už doma nebo v restauraci, na výletě nebo třeba při grilování s kamarády nebo rodinou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama