Co je to Magic, the Gathering

11. května 2018 v 10:53 | Jazzik |  Magic the Gathering
Magic, the Gathering

Mohl bych začít obecně o tom, co Magic the Gathering, zkráceně MtG, ale to vše si můžete dočíst na wikipedii. Já bych to rád pojmul z pohledu hráče a sběratele a případně pak rozebrat jednotlivé aspekty hry. Ovšem neuškodí alespoň na začátek pár informací, aby byl člověk v obraze.

MtG je karetní hra od americké společnosti Wizards of the Coast, vychází od roku 1993 a dokonce je možné hrát i online. Obecně má každý hráč šedesáti karetní balíček, dvacet životů a pomocí svých karet se snaží soupeři ubrat životy na nulu. Balíček si můžete poskládat z jakékoli kombinace karet, při turnajovém hraním však platí určitá omezení a pravidla, záleží na daném formátu.
Balíčky stavíte na základě barev, kterých je pět. Modrá, zelená, červená, černá a bílá. Můžete mít různé kombinace. Na barvy jsou karty rozděleny proto, protože aby jste mohly většinu karet zahrát, potřebuje manu, což je obdoba platidla, za kterou karty můžete sesílat. Manu získáte ze zemí (lands). Země vykládáte bez placení a jejich prostřednictvím získáte manu na další karty. Ale takhle bych mohl pokračovat hodně dlouho.

V tomto článku bych chtěl přiblížit svoje začátky a jak mě hra přitahovala jako hráče.

K MtG mě přivedl kamarád a společně jsme si koupili startovací balíčky. Od začátku mě hra velmi chytla a postupně jsem se jí propadal čím dál tím víc. Hráli jsme společně s partou kamarádů, buď u některého doma, v hospodě a nebo i venku. Postupně jsme si začali nakupovat víc a víc karet, zkoušeli různé balíčky a formáty a jezdili i do větších měst na turnaje a hraní v herně.

Formát, který jsme začali pravidelně hrát poté, co jsme se více seznámili s hrou, byl EDH Commander. Česky se mu říká Stokarťák nebo Generál. Tvorba balíčku se točí okolo jedné legendární karty, vašeho generála, a balíček má i s generálem sto karet, oproti šedesáti kartám v jiných formátech. Každá karta, kromě základních zemí, zde smí být pouze jednou. Hraje se na 40 životů, pokud vás hraje víc než dva, jinak se v jedna vs jedna hraje na 30 životů. Tento formát je oblíbený právě díky možnosti multiplayeru, čili hře ve více hráčích.

Od té doby jsem hrával Commander a postupně si vylepšoval stokaretní balíčky. Začal jsem při studiu na vysoké škole navštěvovat i MtG hernu, kde jsem se snažil zlepšit a porovnat svoje EDH balíčky proti ostatním hráčům. Dokonce jsem si zkusil i formát Modern. Zúčastnil jsem se zde i několika draftů, což obnáší postupné rozdělování tří boosterů (balíček náhodných karet po patnácti) a následné sestavení balíčku pro konkrétní draft.

MtG mě velmi baví a stále mě neomrzelo. Moje sbírka se postupně rozrůstá a příště se rozepíšu o pohledu na hru ze strany sběratele.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama